Kolay, Pratik, Lezzetli, Güncel Yemek Tarifleri

Moringa Çayı Nedir?

0 89

Moringa Çayı Nedir?

Yüzlerce yıl hatta binlerce yıl öncesine gidersek bitki bilimi yani botaniğin ne kadar önemli olduğunu görürüz. Bitkiler insanlara birden çok alanda fayda sağlıyorlar. Bizlere gıda, boya, ilaç, yakıt hatta oksijen kaynağı oluyor. Aynı zamanda bize yüksek verim de sunuyor; yani kök, gövde, yaprak, tohum, çiçek ve birçok bölgesinden yararlanma şansımız var. Moringa bitkisi de bunlardan bir tanesidir. Bilimsel adıyla moringa oleifera, tüm organlarıyla insanlara olağanüstü bir şifa kaynağıdır. Bu bitki Orta Asya’nın genellikle güneyinde yoğun olarak yetişir. Besin kaynağı olarak birden fazla şekilde tüketilebilir. İster toz olarak, ister direk tohum, çiçek veya yaprağını kullanabilirsiniz. Günümüzde fark edilmiş ve değeri fazlasıyla artmış bir bitkidir. Bu bitki istilacı bir tür olarak bilinse de faydalı bir istilacıdır, iyi ki de vardır.

Moringa Bitkisinin Faydaları

Moringa çayı ve kendisi de son yıllarda fazlasıyla biliniyor ve tüketiliyor. Bunun yanında yaprağını, çiçeğini veya toz halini de çok fazla insan kullanıyor. Bazı faydaları şunlardır:

~Metabolizmayı hızlandırır, zinde kalmanızı sağlar,

~Sindirim sisteminize yardımcı olur,

~Bulundurduğu protein ile uzun süre tok kalmanızı sağlar ve vücudunuzdaki yağ oranını azaltır,

~İçindeki bol vitamin ve mineralleriyle inorganik madde ihtiyacınızı karşılar,

~Kalp ve damar yolu hastalıklarını en aza indirir,

~Cilt ve saç görünümünüzü canlı ve sağlıklı tutar ve benzeri faydaları vardır.

Moringa Çayının İyi Geldiği Hastalıklar

Böylesi çok faydası olan bir bitkinin birçok hastalığa da şifa olması şaşırtmamalı. Ödem, karaciğer ve mide hastalıkları, kalp ve damar yolu tıkanıklıkları, diyabet, kanser, hipertansiyon göz hastalıkları gibi aklınıza gelemeyecek kadar çok hastalığa içindeki zenginlikler sayesinde şifa oluyor. Birçok önemli hastalığın şifası antibiyotik gibi güçlü ilaçlar değil de bitkiler olunca insanlar daha içi rahat ve güvende hissederek tüketiyor.

Moringa Çayının Diğer Kullanımları Fazlasıyla popüler olan kullanım şekli poşet çay halidir, fakat bunun dışında birden çok şekilde tüketilebiliyor. Öncelikle yaprakları et yemeklerinize tat vermek. salatalarınıza ve makarnalarınıza koymak için kullanılabilir. Ayrıca çoğunlukla Hindistan’da kullanılan Moringa yağı da yemeklerinizde sıkça tercih edebileceğiniz bir besindir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.