Kolay, Pratik, Lezzetli, Güncel Yemek Tarifleri

Pekmez Nasıl Yapılır?

0

 Kan yapıcı özelliği ile pekmez kış aylarında vücudu ısındıran ve kuvvet veren bir gıdadır. Şekerli ve glikozlu pekmezlere nazaran katkısız pekmezler şifalı özelliklere sahiptir. Gerçek pekmezin nasıl yapıldığı ise her zaman için merak konusudur. Yöresel anlamda Anadolu’da birçok meyvenin pekmezi çıkarılmaktadır. Keçiboynuzu pekmezi, andız pekmezi, üzüm pekmezi ve dut pekmezi en meşhur olanlarıdır.

Pekmezin yapılışından önce gerekli malzemelerin tedarik edilmesi gerekir. Malzemeler hazırlandıktan sonra pekmez yapılışına geçilir. Yöresel anlamda Anadolu’ya has lezzetlerden biri olan andız pekmezi günümüzde de popülerliğini koruyan naturel bir lezzettir. Fabrikasyon ürünlere nazaran hakiki el yapımı katkısız pekmez doktorların tavsiye ettiği şifalı bir gıdadır. 

Pekmez Nedir?

Bir meyvenin suyunu sıkmak suretiyle ( tülbentte) yapılan sıvı türünde bir gıdadır. Süzülen meyve suyunun toprağın yardımı ile ekşisinin kaynatılması işlemidir. Bu işlemde yaklaşık olarak meyvenin 10/9 miktarı kaybolur. Armut, elma ve diğer meyvelerinin ekşisi pekmez toprağı olmadan yapılır. Et ve tavuk yemeklerinde, salata soslarında, tatlılarda, lohusa şerbeti yapımında ve kahvaltılarda tüketilmektedir. Hakiki pekmez bozulmadan 2 sene durabilir. Katkılı pekmezlerin ömrü ise 4-5 aydır. 

Pekmezin Püf Noktaları

Pekmez yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır. Bu noktalara dikkat ederek pekmez yapılabilir. 

  1. Pekmez pişerken mutlaka üst köpüğü alınmalıdır. Köpük kullanım ömrünü azalttığı gibi pekmezin berrak bir şekilde görünmesini engeller. Bu işlem için tahta kaşık kullanmak daha sağlıklıdır.
  2. Yumurta beyazını ısınan üzüm suyuna eklediğinizde oluşan köpük kayboluyor. Yumurta akının pekmez karışımına her hangi bir zararı yoktur.
  3. Kaynama esnasında tencerenin kenarlarında kalan kalıntılar tadını bozar. Bu nedenle kaynama esnasında kenardaki kalıntılar temizlenmelidir. Temizleme işleminde temiz bir tülbent kullanılmalıdır. 
  4. Topraklı kısım bırakılmalıdır. Toprağa yakın kısım ise 2 defa süzülmelidir. Bu süzme işlemi ile birlikte pekmez daha berrak hale gelir.
  5. Akışkanlığın nasıl olmasını istiyorsanız, istediğiniz akışkanlığa gelince altını söndürün. Kavanozlara girdikten sonra kıvamı artar ve daha koyu hale gelir. 

Pekmezin Yapılışı

Üzümün dışında kalan meyveler sıkma esnasında fazla su çıkarmadığı için beş kiloya iki kilo su eklenerek kaynatılır. Meyveler parçalanır ve çekirdekleriyle kaynatılır. Daha sonra soğuduktan sonra tülbentte sıkılır. Tülbentin temiz olmasına dikkat edilmelidir. 

Kaynayan ve daha sonra soğuyan meyve suyuna pekmez toprağı atılır. Bir gün bekledikten sonra Alt kısımdaki tortu alınmadan süzme işlemi yapılır ve ardından ocağa konur. Pişirme işlemi esnasında bir tatlı kaşığı kadar yumurta beyazı atılır. Karıştırma ilk aşamada yavaş yavaş ve azar azar olur. Pişme esnasında çıkan köpüğü silin, kenar kısımlarda oluşan tortuları da bir bezle silin. Su azalıp pekmezin gerçek rengi ortaya çıkınca tadına bakın. 

Sıcakken kavanozlara dökmeye başlayın. Soğudukça kıvamı artacaktır. Kavanozlara dökmeden önce kavanozları ısıtın. Soğuk kavanozlar anında çatlayacaktır. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku